Filozoficzna recytatorska - OPP

OPP
Przejdź do treści

Filozoficzna recytatorska

Sekcje
Poetyckie publikacje

We wtorek 20 lutego w klubie „Adebar” w podziemiach kołobrzeskiego Ratusza odbyła się promocja dwóch publikacji firmowanych przez Stowarzyszenie Kołobrzeskich Poetów: 16. numeru rocznika „Oficyna Kołobrzeskich Poetów i Malarzy” oraz tomiku wierszy – almanachu „Niekochania, niemarzenia, bezprzestrzenie. Wiersze kołobrzeżan przed trzydziestką”. W obu tych publikacjach znalazły się teksty wychowanków OPP, uczestników warsztatów literackich, prowadzonych w ramach zajęć sekcji recytatorsko-filozoficznej: Natalii Cholki oraz Gracjana Kaźmierczaka. Oboje autorzy mogli osobiście zaprezentować swoje teksty w trakcie dużej imprezy, pełnej muzyki i poezji. Warto dodać, że wśród autorów almanachu znalazł się także Michał Tarach (obecnie student we Wrocławiu), który także, jeszcze w zeszłym roku, uczestniczył w naszych literackich warsztatach.

Pamięć o Sybirakach

W niedzielę 11 lutego o godz. 10:00 w kołobrzeskiej bazylice rozpoczęły się obchody 84 rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię – początku tragedii „Golgoty Wschodu”, deportacji kilkuset tysięcy Polaków, przeprowadzonej przez sowieckie władze na początku II wojny światowej. Obecni byli Sybiracy oraz poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Kołobrzegu i Akcji Katolickiej. Przed Mszą odbył się program artystyczny, w którym instruktor sekcji recytatorskiej Wojciech Czaplewski oraz wychowanka OPP Lena Pawłowska recytowali okolicznościowe wiersze, a Jerzy Lewicki – Sybirak – wykonał “Balladę zesłańców”, pieśń ułożoną w wagonie jednego z pierwszych transportów podążających w daleką syberyjską głuszę.

"Oficyna Kołobrzeskich Poetów i Malarzy" to rocznik wydawany już od kilkunastu lat przez Stowarzyszenie Kołobrzeskich Poetów, przy wsparciu Miasta Kołobrzeg. Od dwóch lat pismo zaprasza na swoje łamy młodych poetów z miasta i okolic, zamieszczając ich utwory w dziale "Oficyna Młodych". Miło nam poinformować, że w najnowszym numerze pisma znalazły się wiersze dwojga wychowanków OPP, uczestników warsztatów literackich, prowadzonych w ramach sekcji recytatorsko-filozoficznej przez Wojciecha Czaplewskiego. Młodym poetom: Natalii Cholce i Gracjanowi Kaźmierczakowi - gratulujemy!
Od kilku już lat OPP jest na liści patronów Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” (obok takich „firm” jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rodzina Zbigniewa Herberta, TVP, PKN „Orlen” czy Wojewoda Zachodniopomorski...).
W czwartek (14 IX) wśród luster sali baletowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej spotkali się młodzi recytatorzy z całej Polski, aby wziąć udział w warsztatach scenicznych. Warsztaty poprowadziła aktorka z Warszawy, pedagog Akademii Teatralnej – Małgorzata Kaczmarska.
Mała sala teatralna RCK w Kołobrzegu to miejsce, gdzie następnego dnia uczestnicy warsztatów – wśród nich spora grupka naszych wychowanek – wzięli udział w konkursie towarzyszącym 24. edycji Herbertiady.
Piątkową galę tradycyjnie otworzył list do uczestników i organizatorów, nadesłany przez siostrzeńca Poety, Rafała Żebrowskiego, który wyraził szacunek młodym recytatorm oraz skomentował temat przygotowanego na ten dzień spektaklu. Nim jednak spektakl się rozpoczął, na scenie pojawili się laureaci, którzy swoje prezentacje połączyli w teatralną etiudę, wyreżyserowaną przez instruktora OPP Wojciecha Czaplewskiego. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazły się młode artystki z naszej placówki: Dominika Jarzyńska, Lawinia Zawartowska i zaproszona na Galę zwyciężczyni wiosennej „Małej Herbertiady” Zofia Pryć.
Drugim daniem piątkowej gali był premierowy spektakl „Miłość Pana Cogito”, wyreżyserowany przez Łukasza Lewandowskiego, w którym wystąpili znani warszawscy aktorzy, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Oba spektakle – pełne jasności i bólu, ironii i entuzjazmu, otwartości i zgrywy. Prawdziwe jak życie.
UROCZYSTOŚĆ W ROCZNICĘ STANU WOJENNEGO
 
Z okazji 41 rocznicy wprowadzenie stanu wojennego we wtorek 13 grudnia w sali koncertowej kołobrzeskiego Ratusza odbyła się wieczornica okolicznościowa, zorganizowana przez stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Urzędem Miasta.
W wydarzeniu uczestniczył koszaliński duet Anna i  Tomasz Trustowie – artyści zagrali i zaśpiewali piosenki z tamtych trudnych czasów – oraz recytatorki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej: Malwina Chudzik, Dorota Cygan i Zuzanna Stąpor.

(zdjęcie pochodzi ze strony miastokolobrzeg)
W czwartkowy wieczór 6 października w podziemiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu odbyło się spotkanie autorskie kołobrzeskiego poety Wojciecha Czaplewskigo (który jest także opiekunem sekcji recytatorsko-filozoficznej OPP), promujące jego najnowszy tom pt. „Książeczka wyjścia”. Celem spotkania było także uczczenie obchodzonego aktualnie Roku Romantyzmu (z okazji 200-lecia publikacji „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza).
 
Spotkanie uświetniła wychowanka OPP Zofia Pryć, która zaprezentowała biegłość w grze na flecie oraz wyrecytowała utwory Zbigniewa Herberta i Tadeusza Gajcego.
„Herbertiada” w OPP
Po raz kolejny Ognisko Pracy Pozaszkolnej włączyło się w organizację jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Kołobrzegu – Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. W czwartek 15 września w sali tanecznej OPP o godz. 11:00 rozpoczęły się kilkugodzinne warsztaty dla recytatorów – uczestników konkursu recytacji poezji Herberta, który odbył się następnego dnia w Regionalnym Centrum Kultury. Warsztaty poprowadziła dr Agata Piotrowska-Mastalerz (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie).
W piątek od rana rozpoczęły się zmagania konkursowe. Wśród recytatorów reprezentujących szkoły i ośrodki kultury Pomorza Zachodniego znalazło się ośmioro wychowanków sekcji recytatorskiej OPP. Wyróżnienie w konkursie zdobyła Dominika Jarzyńska – gratulujemy!
Laureacji konkursu wzięli udział w popołudniowym spektaklu – gali Herbertiady. Prócz Dominiki do udziału w tym artystycznym przedsięwzięciu organizatorzy zaprosili jeszcze jedną naszą wychowankę – Zofię Pryć – zwyciężczynię wiosennej Małej Herbertiady (konkursu dla uczniów szkół podstawowych).


Sekcja recytatorsko-filozoficzna zaprasza na zajęcia:

Prowadzący: Wojciech Czaplewski, kontakt: tel. 781 722 523

Recytacja dla każdego (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) - indywidualne konsultacje, zajęcia w grupie, praca z tekstem, ćwiczenia ruchu, gestu, oddychania i artykulacji, przygotowanie do konkursów i innych form indywidualnej oraz grupowej publicznej prezentacji.

Recytacja dla najmłodszych - zajęcia o podobnej tematyce co poniedziałkowe, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów szkół podstawowych .

Filozofia dla zainteresowanych (zajęcia adresowane przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych) - ćwiczenia, pogadanki, dyskusje i wykłady z filozofii oraz zagadnień okołofilozoficznych (kultura, nauka, sztuka, cywilizacja); przygotowanie do uczestnictwa w Olimpiadzie Filozoficznej.
Zajęcia odbywają się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej ul. Mazowiecka 1
                                            ponidziałki od godz. 15.15 - 18.00
                                          czwartki od godz. 15.15 - 18.00
POETYCKIE DEBIUTY

„Oficyna Kołobrzeskich Poetów i Malarzy”, wydawana przez Stowarzyszenie Kołobrzeskich Poetów, ukazuje się już od kilkunastu lat. W „Słowie wstępnym” najnowszego numeru (który wydany został z pieciomiesięcznym pandemicznym poślizgiem) czytamy: „Nowością, na jaką się zdecydowaliśmy w tym (szczęśliwym) trzynastym numerze «Oficyny...», jest udostępnienie jej łamów zdolnej kołobrzeskiej młodzieży”. Nowy dział wydawnictwa nosi nazwę „Oficyny Młodych”, a swoje wiersze opublikowali w nim między innymi wychowankowie OPP – sekcji recytatorsko-filozoficznej: Michał Tarach, Ewa Banaszak i Natalia Cholka. Gratulujemy debiutu i życzymy poetyckich laurów.
WIOSENNE RECYTACJE

Po pandemicznych zawirowaniach do kalendarium wydarzeń artystycznych powracają konkursy recytatorskie. Miło nam poinformować, że wychowanki sekcji recytatorskiej OPP odniosły duży sukces w XII Powiatowym Konkursie Recytatorskim MAŁA HERBERTIADA. Grand Prix konkursu zdobyła Zofia Pryć (tym większe to osiągnięcie, ze startowała w młodszej grupie wiekowej), częścią nagrody jest zaproszenie na dorosłą scenę gali "dużej" HERBERTIADY we wrześniu. Ponadto I nagrodę w starszej kategorii zdobyła Malwina Chudzik, II nagrodę - Zuzanna Stąpor, a wyróżnienie - Bianka Bednarska.  Informujemy także, że Malwina - pomyślnie przebywszy eliminacje szkolne, miejskie i powiatowe - została finalistką wojewódzkiego turnieju "Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne". Finał za miesiąc w Koszalinie, trzymajmy kciuki.

Gratulujemy!
NARYBEK W INKUBATORZE
 
 
W dniach 21 – 22 października w Szczecińskim Inkubatorze Kultury odbyły się XVI Ogólnopolskie Spotkania z Sztuką Słowa „Wiara-Nadzieja-Miłość”. Konkurs odbył się w nietypowej jesiennej porze (poprzednie edycje odbywały się w maju, spotkania tegoroczne przesunęły się w czasie z powodu pandemii). Recytatorskie zmagania jak zwykle przeprowadzono w dwóch kategoriach wykonawczych: „szprotek” – recytatorów początkujących, o niewielkim dorobku, oraz „wielorybów” – w tej kategorii wystąpili najlepsi z najlepszych (warunkiem zaliczenia do tej kategorii był tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie recytatorskim). Naszą placówkę reprezentowały dwie „szprotki”: Malwina Chudzik i Dorota Cygan, oraz „wieloryb”: Dominika Jarzyńska – która w tym prestiżowym konkursie otrzymała wyróżnienie.
 
Odnotować należy, że instruktor naszych recytatorek, Wojciech Czaplewski, został zaproszony do zabawy, która towarzyszy Spotkaniom od trzech edycji: rywalizacji w kategorii „rekinów” (do której należą studenci szkół aktorskich, zawodowi aktorzy oraz instruktorzy „wielorybów”). Więcej informacji na stronie szczecińskiego Studia Teatr: https://studioteatr.pl/wnm/.
XXII Herbertiada
         W czwartkowe przedpołudnie 16 września w przestronnej sali baletowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej (które już drugi rok jest oficjalnym partnerem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta) rozpoczęły się niezwykłe warsztaty dla uczestników konkursu recytatorskiego. Spotkanie z tym wszystkim, co składa się na sceniczną obecność: z ciałem, z oddechem, z głosem, słowem i sensem, poprowadziła Agata Piotrowska-Mastalerz – aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie.
         Piątkowy poranek to początek recytatorskich zmagań w Regionalnym Centrum Kultury. Młodzież oceniało jury w składzie: Agnieszka Mandat – aktorka, profesor Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Helena Elert – kołobrzeska polonistka, działaczka Towarzystwa Kultury Teatralnej, oraz Witold Kopeć – reżyser, pedagog, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Grand Prix konkursu zdobyła Agata Marczuk z Nowogardu, lecz znakomitymi osiagnięciami mogą pochwalić się także reprezentanci OPP. Pierwsza nagroda w konkursie przypadła Dominice Jarzyńskiej, która z zaskakującą dojrzałością zaprezentowała trudną Herbertowską „Przypowieść o królu Midasie”. I nagroda trzecia dla Mai Mackojć, również naszej wychowanki.
         O godzinie 17:00 widzowie zgromadzeni w sali widowiskowej RCK, powitani głosem Zbigniewa Herberta recytującego „Potęgę smaku”, a potem pozdrowieniami od Piotra Glińskiego – ministra kultury, i Rafała Żebrowskiego – siostrzeńca Zbigniewa Herberta, zobaczyli na scenie spektakl poetycki, poskładany z nagrodzonych i wyróżnionych prezentacji konkursowych, reżyserowany przez instruktora OPP Wociecha Czaplewskiego. Prof. Agnieszka Mandat, podsumowując swoje konkursowe obserwacje, wyraziła głęboki szacunek dla młodych ludzi, którzy potrafią się mierzyć z tak trudną poetycką materią.  
         
„Herbertiada” w OPP
Już po raz drugi Ognisko Pracy Pozaszkolnej włącza się w organizację jednego z najważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych w Kołobrzegu – Ogolnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. W dniu 16 października (czwartek) w OPP o godz. 11:00 rozpoczną się warsztaty dla recytatorów – uczestników konkursu recytacji poezji Herberta, który odbędzie się następnego dnia w Regionalnym Centrum Kultury. Warsztaty poprowadzi dr Agata Piotrowska-Mastalerz (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie).
Uczniów szkół średnich, zainteresowanych udziałem w konkursie bądź warsztatach, prosimy o kontakt z instruktorem OPP, odpowiedzialnym za organizację warsztatów i konkursu (Wojciech Czaplewski, tel. 781 722 523).
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Przeglądu: www.herbertiada.pl  
OGŁOSZENIE
dla uczestników zajęć recytatorskich OPP.
Informuję, że – po konsultacji z Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu,
organizatorem eliminacji miejskich 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,
termin zgłoszeń formularzy konkursowych został przesunięty do środy 21 kwietnia.
Eliminacje okręgowe w Szczecinie odbędą się najprawdopodobniej w drugim tygodniu maja,
prawo do uczestnictwa mają mieć wszystkie osoby zgłoszone do eliminacji miejskich (ostateczna decyzja o kwalifikacji do eliminacji okręgowych może też zostać podjęta w ramach konsultacji Organizatora z instruktorami).
Recytatorzy, którzy jeszcze tego nie uczynili, proszeni są o nadsyłanie informacji o repertuarze konkursowym (autorzy, tytuły, czasy recytacji tekstów; przewidywana kolejność na etap miejski, okręgowy i centralny)
UWAGA REKRUTACJA!
Pozdrowienia od placówki i nieustająca prośba do wychowanków sekcji recytatorsko-filozoficznej oraz ich rodziców (którzy jeszcze tego nie zrobili) o wypełnienie deklaracji i dostarczenie ich do OPP w sposób rekomendowany na stronie www.opp.kolobrzeg.pl. Podziękowanie dla tych, którzy już to zrobili. Od tego, czy odpowiednia ilość deklaracji dotrze do OPP,  dużo zależy. Proszę o przesłanie do mnie kopii dokumentu lub informacji, że dokument został skierowany do OPP (żebym wiedział, kogo będę miał na liście w przyszłym roku). Jeśli ktoś z zapisanych nie będzie uczęszczał w przyszłym roku – niech też da znać.
Jak co roku, w Kołobrzegu odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta HERBERTIADA, którego oficjalnym partnerem po raz pierwszy została nasza placówka. Organizatorem części „młodzieżowej” festiwalu (a dokładnie: warsztatów scenicznych, konkursu recytatorskiego i popisu laureatów w ramach koncertu galowego) był nasz instruktor Wojciech Czaplewski, warsztaty dla recytatorów poprowadzone przez rzeszowskiego aktora Przemysława Tejkowskiego odbyły się w naszej sali tanecznej, a na małej scenie teatralnej Regionalnego Centrum Kultury wystąpiło kilkoro naszych wychowanków. Z przyjemnością informujemy, że laureatami konkursowych wyróżnień zostali nasi wychowankowie Maciej Piątek oraz Kacper Pierzak, a prawdziwą ozdobą przegladu stała się występująca poza konkursem (przeznaczonym dla starszej młodzieży) Zosia Pryć. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy! Więcej informacji – na stronie www.herbertiada.pl (stamtąd też pochodzą poniższe zdjęcia).
  
Nasza Laureatka

Pewnego dnia, rano szłam do szkoły i na swojej drodze spotkałam jeża. Leżał na chodniku, oblany jakąś mazią, a na igłach miał wbity worek foliowy. Był mały i trząsł się z zimna. Zrobiło mi się go żal. Rozejrzałam się wkoło, szukając w pobliżu jego rodziny – bez rezultatu. Nigdy nie dotykam dzikich zwierząt, ale tutaj stało się inaczej, wzbudził we mnie takie zaufanie, że spróbowałam mu pomóc. Jeżyk piszczał tak smutno, że nie myśląc o konsekwencjach zabrałam go ze sobą.
Gdy przyszłam do klasy, lekcja z naszą wychowawczynią już trwała. Nauczycielka, pani Anna od przyrody, zapytała:
– Gabrielo, dlaczego się spóźniłaś? Przecież jest już dwadzieścia minut po dzwonku!
– Proszę pani, bo…
– Siadaj dziecko do ławki i wyciągnij zeszyty– powiedziała surowo wychowawczyni.
– Ale ja nie jestem sama – odezwałam się cicho...

tak zaczyna się opowiadanie, które otrzymało wyróżnienie specjalne w ogólnopolskim konkursie literackim, którego organizatorem była Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. W ten sposób – wśród niemal dwustu nadesłanych na konkurs tekstów – doceniona została praca naszej wychowanki z sekcji recytatorsko-filozoficznej Gabrieli Wesołek, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 6. Jeśli ktoś pragnie zapoznać się z recenzją tej i innych nagrodzonych prac, znajdzie ją tu: https://youtu.be/E9EpPSZ9o8s . A Gabrysi serdecznie gratulujemy!
Jak wiadomo, początkiem filozofii jest leniuchowanie.
Myśl, wolna od bieżących zadań, buja sobie w nieznanych rejonach, napotykając dziwne pytania.
Dlaczego jest raczej coś niż nic?
Jak wygląda kot, gdy nikt go nie widzi?
Skąd wiem to, co wiem?
Po co się żyje i po co umiera?
Sekcja filozoficzna rzuca wyzwanie:
poleniuchujmy!
A ponieważ leniuchowanie jest początkiem filozofii:
pofilozofujmy!
Zapraszamy wszystkich leniów, by podzielili się swoimi zdziwieniami i swoimi pytaniami. Pod pocztowym adresem czaplewski@op.pl czekamy na krótkie (no mogą być i długie...) zdania i pytania, ubrane w słowo zdziwienia i wzruszenia ramion. Dla najdziwniejszych, najcelniejszych, najważniejszych, najprostszych (itd., itp. – kategorii może być bez liku) – będą nagrody. Ponadto plan jest taki, żeby dla plonu tego wyzwania znaleźć miejsce w planowanej publikacji tekstów wytworzonych przez wychowanków, o czym szerzej powiadomię, gdy przyjdzie na to czas.
Udział w zabawie może wziąć każdy chętny –
choć najbardziej liczę na Was – wychowankowie OPP.
Sekcja recytatorsko-filozoficzna wraz z Erato – Muzą Poezji (na obrazku), ogłasza konkurs z okazji
 
Światowego Dnia Poezji,
 
który przypada dziś, 21 marca.
 
        Jest to konkurs na interpretację wiersza. Może owa interpretacja przybrać formę tekstu pisanego, filmu z nagraną recytacją, teledysku, obrazka... inwencję pozostawiam Uczestnikom (jedyne ograniczenie: musi mieć postać pliku, który da się przesłać przez internet i otworzyć na moim komputerze). Konkurs ma charakter otwarty, tzn. może w nim wziąć udział każda chętna osoba. Interpretacje wysyłamy na adres: czaplewski@op.pl, w terminie do 10 kwietnia, godz. 24:00. BĘDĄ NAGRODY RZECZOWE. Czas oraz forma ogłoszenia wyników... – chodzi mi pewien pomysł po głowie, ale nie uprzedzajmy wypadków...
 
        A oto wiersz do interpretacji:
 
Tadeusz Różycki
***
 
zmierzch. światło ześlizguje się po powierzchniach kropel
już nie wnika w głąb. wszystkie drzewa w tym lesie ociekają
ciemną żywicą, kiedyś będzie tu kopalnia bursztynu w kolorze
dojrzałej wiśni, górotwórcze skurcze wypchną ziemię,
ludzie nazwą ją Płaskowyżem Opłakiwania.

ale na razie nikt o tym nie wie. jeszcze nie słychać
gaworzenia niemowląt, nie czuć zapachu rdzy. owad testuje
połyskliwą gładź, czają się drapieżne lodowce, czas otacza, otula,
kąpie we krwi, gromadzi nieme inkluzje. złoża, pokłady, kamienne
fałdy. ślad po gwoździu. okruchy. okruchy.
DO RECYTATORÓW Z SEKCJI RECYTATORSKIEJ
– WAŻNE INFORMACJE
  
1.      Informacja dla przygotowujących się do konkursów:
       * 65 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – organizator (Towarzystwo Kultury Teatralnej w   Warszawie) ma nadzieję, że odbędzie się jeszcze tej wiosny (ogłoszenie
          na stronie Organizatora: http://www.tkt.art.pl/images/Aktualnosci/Komunikat6.pdf ), termin eliminacji rejonowych ogłosi RCK, karty zgłoszeń grzecznie czekają;
      * Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne – organizator (Biblioteka Wojewódzka w Koszalinie) nie ogłosił żadnych zmian (regulamin z terminami:
         https://www.biblioteka.koszalin.pl/oferta/konkursy/regulamin-52-regionalnego-turnieju-recytatorskiego-ptaki-ptaszki-i-ptaszeta-polne-2020);
      * powiatowy konkurs recytatorski Mała Herbertiada miał się powiększyć do rozmiaru wojewódzkiego, na razie jednak został zawieszony, z niewielką nadzieją na
         zmieszczenie się przed wakacjami i opcją przeniesienia na jesień, podobnie jak Maraton Artystyczny OPP;
      * XVI Spotkania ze Sztuką Słowa "Wiara-Nadzieja-Miłość" w Szczecinie – organizatorzy internetowo nieuchwytni.

Wniosek z tego jest taki, że pilnie pracujemy nad konkursowym repertuarem. Jak tylko zakończy się kwarantanna, pomyślimy nad I Wewnątrzsekcyjnym Galaktycznym Turniejem Recytatorskim – z pięknymi nagrodami...
2.     Proszę śledzić komunikaty na stronie OPP. W razie pytań lub ochoty do zwierzeń – można się zwrócić na mejlowy adres: czaplewski@op.pl , numer telefonu podany
       na stronie OPP, łatwo mnie także znaleźć na Facebooku i Messengerze (jako polonista powinienem powiedzieć: w Gęboksiążce i Wieściowcu...).
3.     Życzę wszystkim recytatorom i recytatorkom, filozofkom i filozofom, aby obecny dziwny czas był czasem fizycznego zdrowia i duchowego wzrostu.

Wojciech Czaplewski

Miło nam poinformować o sukcesach naszych wychowanków na jubileuszowym 20 Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Zbigniewa Herberta HERBERTIADA. W konkursie recytatorskim i warsztatach (tym razem prowadziła je Małgorzata Kaczmarska z warszawskiej Akademii Teatralnej), które jak co rok towarzyszyły Przeglądowi, wzięło udział kilkoro recytatorów z OPP, spośród których Maciej Piątek zdobył wyróżnienie, a Dominika Jarzyńska została laureatką, zajmując III miejsce i zdobywając nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W koncercie galowym wzięła udział jeszcze jedna nasza wychowanka - Kalina Cherezińska (była to nagroda za zwycięstwo w wiosennej Małej Herbertiadzie - konkursie recytatorskim dla uczniów szkół podstawowych). Gratulujemy! (fotografie: J. Błażyński, dzięki uprzejmości portalu kolobrzegwiary.pl)
Konkursy recytatorskie

Ostatnimi czasy odbyły się dwa ważne konkursy recytatorskie. Miło nam donieść, że w organizowanych 29 III w Regionalnym Centrum Kultury miejskich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego tytuł Laureata i awans do eliminacji wojewódzkich w Szczecinie zdobyły nasze wychowanki Katarzyna Chendoszko i Dominika Plata. Natomiast 2 IV w Zespole Szkół Społecznych im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbyła się 11 edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Mała Herbertiada. Grand Prix tego konkursu zdobyła Kalina Cherezińska, ponadto w kategorii młodszej (kl. II - VI) Jaśmina Wenta zdobyła I, a Zofia Pryć III nagrodę, natomiast Laura Parzych otrzymała wyróżnienie. W starszej kategorii wiekowej (kl. VII, VIII i gimnazjum) wyróżnienia zdobyli także nasi wychowankowie, podopieczni sekcji recytatorsko-filozoficznej: Lawinia Zawartowska, Maciej Piatek i Dominika Jarzyńska.

Ogólnopolski Jesienny Turniej Recytatorski "Romantycznie" w Szczecinie

Troje wychowanków sekcji recytatorskiej wraz z instruktorem wzięło udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pięknego słowa: 23. Ogólnopolskim Jesiennym Turnieju Recytatorskim "Romantycznie" w Szczecinie. Była to czterodniowa impreza artystyczna (8 - 11 XI), łącząca coroczne zmagania sceniczne ze świętowaniem 100-lecia Niepodległości oraz obchodami Roku Zbigniewa Herberta. Wydarzeniu towarzyszyły spektakle, wystawy, warsztaty, przedpremierowy pokaz filmowy, konsultacje z profesorami szkół teatralnych... Uczestnicy turnieju wspólnie (pod reżyserską opieką Iwony Mirońskiej-Gargas, wsparci Muzyką Fryderyka Chopina wykonywaną na żywo przez Mateusza Jana Głogowskiego) przygotowali sceniczną adaptację "Pana Tadeusza".
Miło nam poinformować, że wychowanek OPP Szczepan Czaplewski zajął II miejsce w kategorii dorosłych (za kolaż tekstów Brunona Schulza i Zbigniewa Herberta), a Dominika Plata - III miejsce w kategorii szkolnej (mówiła Wiersz Bohdana Zaleskiego i prozę Fiodora Dostojewskiego). Ponadto instruktor, który również wziął udział w konkursie - jako jedyny jego uczestnik otrzymał dyplom Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk za wysoki poziom kultury żywego słowa.

foto: J.Krawczykiewicz, M.Gargas Studio Teatr, W.Czaplewski

Powiatowy Konkurs Recytacji i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny"

W piątek 26 października już po raz trzynasty odbył się Powiatowy Konkurs Recytacji i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny", współorganizowany przez Klub Garnizonowy i Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. W konkursie wzięło udział pięcioro wychowanków OPP i wszyscy zdobyli zaszczytny tytuł laureata (należy uznać to za swoisty rekord występów naszych wychowanków w tym zacnym turnieju). I tak w kategorii najmłodszej dyplomy laureatek odebrały Zosia Pryć i Kalina Cherezińska, w kategorii "średniej" (12 - 16 lat) - Maciej Piątek i Dominika Jarzyńska, a w kategorii ponadgimnazjalnej - Iga Szukalska.

Gratulujemy!
Miło nam poinformować, że wychowankowie sekcji recytatorskiej odbyli aż trzy inspirujące wyjazdy do Szczecina. Po wzięciu udziału w finale XII Zachodniopomorskiego Konkursu Recytatorskiego „O Złotą Lirę Kornela Ujejskiego” (gdzie – o czym informowaliśmy – wyróżniony został Kacper Pierzak), recytatorki Dominika Plata i Zofia Duda zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Natomiast w dniach 18 – 20 maja odbył się w Szczecinie finał XIV Ogólnopolskich Spotkań ze Sztuką Słowa „Wiara-Nadzieja-Miłość”, gdzie Zofia Duda zdobyła trzecie miejsce. Gratulujemy! Wszystkim trzem wydarzeniom towarzyszył bogaty program artystyczny i edukacyjny – warsztaty, spektakle, koncerty, wykłady i konsultacje indywidualne z wybitnymi specjalistami sztuki aktorskiej i recytatorskiej.
Sukces wychowanków Sekcji Recytatorskiej

Miło nam zawiadomić, że wychowankowie sekcji recytatorskiej OPP odnieśli sukces na powiatowych eliminacjach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Turniej odbył się w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury, jurorami byli m in. aktorzy i instruktorzy teatralni z Koszalina i Szczecina. Nasz wychowanek Wojciech Łazarczak - debiutując na scenie recytatorskiej - otrzymał wyróżnienie, natomiast Dominika Plata (recytująca fragmenty "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego i "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego) i Zofia Duda (z wierszem Wisławy Szymborskiej i prozą Bronki Nowickiej) zdobyły tytuły laureatek i będą nas reprezentować na kolejnym etapie konkursu, w Szczecinie.

Gratulujemy!
Nasi wychowankowie zostali zaproszeni do współtworzenia wzruszającej uroczystości, która odbyła się 17 listopada w sali koncertowej kołobrzeskiego Ratusza - Zaduszek z Pionierami. Licznie zgromadzonym widzom, wśród których było wielu tych, co pamiętali trudne lata powojennej odbudowy naszego miasta, przedstawiony został program, na który składały się elementy dokumentalne (m.in. film, prezentacja fotograficzna, wizyta w muzeum "Patria Colbergiensis") oraz artystyczne. Dominika i Kacper z sekcji recytatorskiej, z pomocą instruktora Wojciecha Czaplewskiego, zaprezentowali występ recytatorski, składający się z wierszy Beaty Obertyńskiej i Zbigniewa Herberta.
Wychowankowie OPP wzięli udział w 12 edycji Patriotycznego Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny 2017". Miło nam powiadomić , że Lawinia Zawartowska zdobyła tytuł laureatki w kategorii klas IV - VI, laureatami w kategorii gimnazjalnej zostali Iga Szukalska i Kacper Pierzak, a Ada Grabowska została wyróżniona w kategorii licealnej.

Gratulujemy!

Wychowankowie OPP wzięli udział w 12 edycji Patriotycznego Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny 2017". Miło nam powiadomić , że Lawinia Zawartowska zdobyła tytuł laureatki w kategorii klas IV - VI, laureatami w kategorii gimnazjalnej zostali Iga Szukalska i Kacper Pierzak, a Ada Grabowska została wyróżniona w kategorii licealnej.

Gratulujemy!

Wychowankowie sekcji filozoficzno-recytatorskiej odnieśli znaczący sukces podczas X edycji Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej „Odcienie Ojczyzny”, organizowanego tuż przed Dniem Niepodległości przez Klub Woskowy w Kołobrzegu (konkurs o zasięgu powiatowym). Laureatami trzech pierwszych miejsc w recytatorskiej kategorii gimnazjalnej zostali: Iga Szukalska, Maciej Iwańczyk i Dominika Plata, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciążyła Aleksandra Kobylińska, a drugie miejsce zajął Szczepan Czaplewski.

W dniach 25 - 27 listopada w Centrum Kultury w Połczynie Zdroju odbyła się 31. edycja prestiżowego Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. W turnieju wzięła udział wychowanka OPP Gabriela Fiutek, prezentująca wierze Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta. Nagrodę specjalną jury (któremu przewodniczyła Joanna Szczepkowska) za ukazanie satyrycznych walorów recytowanego tekstu zdobył instruktor OPP Wojciech Czaplewski.

Na zdjęciu: jurorzy, organizatorzy i laureaci, uczestniczący w koncercie galowym turnieju.
Wojewódzki konkurs recytatorski "O Złotą lirę Kornela Ujejskiego"

Kornel Ujejski to znakomity, choć dziś już nieco zapomniany poeta romantyczny. Ku jego pamięci od dziesięciu lat organizowany jest wojewódzki konkurs recytatorski "O Złotą lirę Kornela Ujejskiego" w Szczecinie. W eliminacjach konkursowych reprezentowało OPP sześcioro recytatorów, którzy pokazali, co potrafią, na teatralnej scenie Akademii Sztuki w Szczecinie. Duży sukces odniosły trzy gimnazjalistki (Ada Grabowska, Dominika Plata i Martyna Kudlińska), które zakwalifikowały się do wąskiego dziesięcioosobowego grona finalistów konkursu. Finał odbędzie się także w Szczecinie, 24 marca. Trzymamy kciuki!
Recytatorzy OPP  Aleksandra Kobylińska i Szczepan Czaplewski wzięli udział w prestiżowych listopadowych konkursach ogólnopolskich. Pierwszy z nich to czterodniowa recytatorska uczta w Szczecinie Dąbiu, gdzie w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się jubileuszowy 20. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Przesłuchaniom konkurowym jak zwykle towarzyszyły warsztaty pod kierunkiem wybitnych pedagogów – z PWST w Krakowie, Uniwersytetu Szczecińskiego i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Z okazji jubileuszu zorganizowano „Koncert Mistrzów”, do którego zaproszono instruktora OPP Wojciecha Czaplewskiego (cały koncert można zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=aErwnJ3x0dE).

Kilka dni później rozpoczął się następny turniej, także jubileuszowy: 30. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów, organizowany przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, gdzie jurorami – a także artystami występujacymi w koncertach oraz instruktorami prowadzącymi warsztaty i indywidualne konsultacje – były gwiazdy filmu i estrady: Olga Bończyk, Agnieszka Babicz-Stasierowska i Krzysztof Stasierowski. Atrakcyjnym uzupełnieniem trzydniowego przeglądu były trwające do późnej nocy występy na „otwartej scenie” skamandryckiej kawiarenki „Pod Pikadorem”, w których wzięli również udział kołobrzeżanie.

Wychowankowie sekcji recytatorskiej OPP wzięli udział w XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada". Ola Kobylińska, Ada Płatosz, Dominika Plata, Szczepan i Klara Czaplewscy, Bartosz Dankowski, Agnieszka Adamowska i Dominika Kłos uczestniczyli w warsztatach aktorskich, które 17 września poprowadził aktor Teatru Nowego w Poznaniu Andrzej Januszewski. Dzień później odbył się konkurs recytatorski, w którym wyróżnieni zostali Szczepan Czaplewski i Bartosz Dankowski, a trzecie miejsce i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Klara Czaplewska. Gratulujemy!
Recytatorzy OPP

Recytatorzy OPP w zięli udział w XI Wojewódzkich Spotkaniach ze Sztuką Słowa "Wiara - Nadzieja - Miłość". Dwudniowa impreza (23 - 24 V), zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie-Dąbiu pod patronatem Arcybiskpa Metropolity Szczecińskiego, obejmowała konkurs recytatorski, spektakle, warsztaty i konsultacje indywidualne z ekspertami od sztuki recytatorskiej. W konkursie wzięło udział czworo wychowanków OPP, spośród których Szczepan Czaplewski zdobył Nagrodę Specjalną Jury (zaproszenie i darmową akredytację na przyszłoroczną, XII edycję Spotkań).

Na zdjęciu: recytatorzy OPP na szczecińskiej scenie.

SEKCJA RECYTATORSKA

  • Dwoje wychowanków OPP - Szczepan Czaplewski i Dominika Plata - wzięło udział w Jesiennym Turnieju Recytatorskim dla Gimnazjalistów (13 XII) w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie Dąbiu. Była to jakby "dogrywka" rozegranego miesiąc wcześniej ogólnopolskiego turnieju dla młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. Szczepan, mówiący na konkursie prozę Bohdana Urbankowskiego i wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

  • We wtorek 16 XII w kołobrzeskim Gimnazjum nr 1 odbył się coroczny Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Miło nam donieść, że w kategorii szkół podstawowych drugą nagrodę zdobyła wychowanka OPP Iga Szukalska (pierwszej nagrody nie przyznano), natomiast wśród gimnazjalistów najlepszą okazała się również nasza wychowanka Ola Kobylińska, która jednocześnie, zdobywając Grand Prix całego konkursu, pokonała uczestniczących w nim reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych. Brawo! Mistrzyni pięknego czytania została też zaproszona na czwartkowy finał konkursu literackiego "Stasinowe Piórko", gdzie przed zaproszoną publicznością będzie czytać wiersze laureatów konkursu.

Sekcja filozoficzno-recytatorska.

Dnia 15 września w Regionalnym Centrum Kultury odbyły się miejskie obchody Dnia Sybiraka. Uroczystość, której głównymi bohaterami byli zesłańcy i więźniowie sowieckich łagrów, miała też swoją część artystyczną. Piękną recytacją wyróżniła się nasza wychowanka Agnieszka Adamowska, wywołując łzy wzruszenia na twarzach sybiraczek.
19 i 20 września 2014 odbyła się jubileuszowa piętnasta edycja Herbertiady - Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta. Pierwszy dzień Przeglądu upłynął pod znakiem konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyróżnienie w konkursie, w którym wzięli udział recytatorzy z całej Polski, zdobyła wychowanka OPP Jagoda Kondziołka za prezentację wiersza Zbigniewa Herberta "Substancja". Gratulujemy! Drugiego dnia, podczas uroczystej gali Herbertiady wystąpił też nasz wychowanek Szczepan Czaplewski, recytujący prozę poetycką Herberta pt. "Pogrzeb młodego wieloryba" - występ był nagrodą za wiosenne zwycięstwo w "Małej Herbertiadzie" - wiosennym konkursie dla gimnazjalistów.

Agnieszka Adamowska zwyciężyła (warto podkreślić, że Agnieszka - uczennica klasy I gimnazjum - pokonała nawet licealistów!) w powiatowym konkursie pięknego czytania, zorganizowanym 11 kwietnia przez Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu. 20 kwietnia inni wychowankowie Koła Recytatorskiego OPP odnieśli sukces w etapie miejskim konkursu recytatorskiego "Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne" - Szczepan Czaplewski i Alicja Bałabuch zostali laureatami (kategoria gimnazjalna - "Ptaki"), awansując do następnego - powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się 17 maja. Trzymamy kciuki! Ci sami recytatorzy wzięli też udział w finale prestiżowego wieloetapowego Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Ujejskiego o "Złotą Lirę", organizowanego przez szczeciński oddział Stowarzyszenia "Civitas Christiana". W finale laureatką III nagrody została Alicja Bałabuch. Gratulujemy! (Dodajmy, że oboje naszych recytatorów można zobaczyć, jak wypadli w etapie rejonowym konkursu w Koszalinie: link do strony z filmem.
XI 2012 odbył się w Kołobrzegu VII Patriotyczny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej "Odcienie Ojczyzny", w którym z sukcesami startowali uczestnicy zajęć w OPP. W kategorii recytatorskiej (szkoły podstawowe) tytuł laureata zdobył Maciej Iwańczyk, a wyróżnienie - Wiktoria Świtoń. Wśród recytujących gimnazjalistów laureatami zostali Agnieszka Adamowska, Alicja Bałabuch i Szczepan Czaplewski, a wyróżnienie otrzymała Natalia Michalak.
Wychowanka sekcji filozoficzno-recytatorskiej OPP Maria Czaplewska z powodzeniem startowała w ogólnopolskich turniejach sztuki słowa. Najpierw w październiku - zdobywając pierwsze miejsce w jubileuszowej, 35. edycji turnieju "Wobec własnego czasu" w Wałczu, potem w listopadzie - trzecie miejsce w XVII Jesiennym Turnieju Recytatorskim "Romantycznie" w Szczecinie.


Galeria zdjęć z występów z okazji Dnia Matki:
Kołobrzeg 2023
Ognisko Pracy Pozaszkolnej
78-100 Kołobrzeg
ul. Mazowiecka 1
tel: 94 722 05 12
E-mail: opp@kolobrzeg.powiat.pl
Wróć do spisu treści